Szkoła Poradnik Galerie Inne strony

o szkole

program szkolenia

sprzęt szkoleniowy

wymagania dla kandydatów

oferta

terminy

info dla początkujących

miejsca do latania

literatura

moja galeria

inne galerie

pogodowe

skrzydła

napędy

sprzęt elektroniczny

ciekawe strony internetowe

Strona główna     Kontakt

Wymagania dla kandydatów


Wymagania które muszą byc spełnione przez kandydata to:
1. ubezpieczenie OC np Hestia w Finansowej Chacie .
2. 16 lat lub więcej i ukończoną szkołę podstawową
3. dobre zdrowie (ale badania lekarskie nie sa wymagane)
4. ubiór sportowy a w szczególnosci buty, które usztywniają kostkę.
5. butelkę wody na zajęciach praktycznych :) ( nieobowiązkowe ale wskazane)

Objaśnienia

ad 1
Posiadanie ubezpieczenia OC jest wymogiem ustawowym. Na zajęcia praktyczne neleży się zgłosić z ubezpieczeniem OC obejmującym latanie na paralotniach. Ubezpieczenie krótkoterminowe nie jest drogie i może kosztować nawet 20 zł

ad 2
Kandydat musi dostarczyć kserokopię pierwszej strony świadectwa szkolnego potwierdzające ukończenie szkoły podstawowej lub śwadectwa szkoły średniej , indeksu lub dyplomu.

ad 3
Jeśli masz chęć do latanie i nie cierpisz na utraty przytomności oraz nie miewasz ataków i zaburzeń sercowych to znaczy, że z powodzeniem możesz zasmakować latania. Badanie lekarskie są wymagane dopiero wówczas, gdy będziesz chciał uprawiać latanie w sposób wyczynowy - udział w zawodach sportowych. Jeśli masz wątpliwości zgłoś się do lekarza sportowego.

ad 4
Niezbędnym wyposażeniem kandydata do pilota będzie ubiór sportowy, który nie bedzie krepował ruchów oraz buty, które usztywnią kostkę. Warto poświęcić w tym miejscu więcej uwagi właśnie butom. Najlepsze i zupełnie wystarczające są buty sportowe przystosowane do pieszych wycieczek górskich tzw. "buty trekingowe". Przy kupowaniu takich butów należy zwrócić uwagę na to aby nie posiadały zbyt dużej ilości chaczyków na sznurowadło. Dopuszczalne są najwyżej 2 pary takich haczyków na samej górze buta. Jeśli but ma haczyki od góry do dołu to niestety nie nadaje się do latania ponieważ może powodować szereg bardzo niebezpiecznych sytuacji ( z powodu zaczepiania linek o haczyki ). Jednak jeśli ktoś takich butów nie ma i brakuje mu pieniędzy na ich zakup to zupełnie wystarczające są wysokie buty zimowe, które usztywnią kostkę.
Latanie wymaga biegania po różnym terenie z głową zadartą do góry i lekkie usztywnienie kostki zabezpieczy przyszłego pilota od niepotrzebnej kontuzji.
Wracając do ubrania , pilot do latania powinien założyć jedną warstwę więcej: tzn jesli wszyscy chodzą na krótkim rękawku to pilot ubiera koszulę z długim rękawem itd. na przykaład latem, gdy temperature przekracza 20 st. C pilot powinien być ubrany w długie spodnie i koszulę z długim rękawem, ponieważ organizm jest podczas lotu znacznie chłodzony przez powietrze. W zimę gdy temperatura powietrza wynosi -10 st.C pilot musi ubrać się tak jakby temperatura osiągała -30 st.C, bo właśnie taką temperaturę będzie odczuwał. Okazuje się że niełatwo jest kupić odpowiednie rękawice dla takiej temperatury bo ręce marzną silnej niż inne części ciała z powodu utrudnionego krążenia w palcach na skutek trzymania sterówek.